Menu główne:
Miękka - dla krwawiących i podrażnionych dziąseł oraz zębów mocno rozchwianych.Średnia - najczęściej stosowana- dla osób ze zdrowym przyzębiem.Twarda - nie powinna być stosowana do mycia zębów (jest zbyt agresywna), nadaje się tylko do czyszczenia protez i aparatów ortodontycznych ruchomych.Szczoteczkę zmieniamy co kilka miesięcy, gdy stwierdzimy, że włosie jest powyginane w różne strony.Szczoteczka ręczna czy elektryczna? Zarówno jedną jak i drugą można skutecznie doczyścić zęby natomiast trzeba znać różnicę w technice szczotkowania. Generalnie szczoteczką elektryczną nie wykonuje się gwałtownych ruchów szorowania tylko przesuwa się powoli od zęba do zęba. Dzięki temu, że posiada małą część pracującą jest w stanie doczyścić trudno dostępne miejsca takie jak wyrastające w policzek ósemki. Szybko pracująca główka skraca czas mycia i tym też góruje nad szczoteczką ręczną.Dla dzieci warto kupić kolorowe, ręczne szczoteczki z małą główką i miękkim włosiem.
- PASTA DO ZĘBÓW
Jest mocno przereklamowana. Nie należy się łudzić, że usunie wszystkie schorzenia wymienione na opakowaniu. Jest tylko środkiem wspomagającym. Dodatkowo większość past zawiera środki szkodliwe dla zdrowia takie jak fluor, parabeny, triklosan, SLS- Sodium Lauryl Sulfate i z tego powodu powinny być używane w bardzo małej ilości. Najlepiej używać past dla dzieci, które zawierają najmniej tych substancji. Prawda jest taka, że dobra higiena jamy ustnej zależy od regularnego i dokładnego mycia, diety bez słodyczy i od ogólnego stanu zdrowia, a nie od zastosowania konkretnej pasty. Zęby można doczyścić równie dobrze tylko samą szczoteczką.
Razem ze szczoteczką stanowi główne narzędzie do czyszczenia mechanicznego, ponieważ sama szczoteczka nie jest w stanie skutecznie doczyścić przestrzeni międzyzębowych. Warto kupować nitki woskowane i spłaszczone, aby lekko wchodziły między zęby. Należy wprowadzać je powoli, ruchem piłującym tak aby nitka nie kaleczyła brodawek dziąsłowych. Zbyt mocne naciskanie na dziąsło spowoduje krwawienie i recesje dziąseł.
Jest kolejnym ważnym elementem w codziennej higienie i powinien na stałe zagościć w naszej łazience. Intensywne płukanie spowoduje to, że substancja czynna dotrze wszędzie tam gdzie szczoteczka i nitka nie były w stanie doczyścić. W tym miejscu znowu należy zaznaczyć, że płyny ze sklepu, podobnie jak i pasty zawierają oprócz substancji dobroczynnych wiele składników szkodliwych takich jak alkohol, fluor, triklosan, parabeny, laurylosiarczan sodu. Jestem zwolennikiem stosowania płynów, które mają tylko zdrowotne działanie, bez skutków ubocznych, np.- woda przegotowana ze szczyptą soli himalajskiej i sody- woda utleniona lekko rozcieńczona ze zwykłą wodą
Bardzo skuteczna urządzenie do mycia zębów, które jest niedocenianie i mało znane. Polecam je każdemu do codziennej higieny, a szczególnie osobom w trakcie lecznia ortodontycznego aparatami stałymi oraz posiadającym stałe uzupełnienia protetyczne ( korony, mosty). Jego działanie polega na wytwarzaniu cienkiego strumienia wody pod ciśnieniem. Prowadząc specjalną końcówkę po zębach skutecznie wypłukujemy resztki pokarmowe.
Polecana jest dla osób użytkujących stałe aparaty ortodontyczne lub mosty protetyczne. Mała część pracująca jest w stanie doczyścić zęby między zamkami ortodontycznymi i pod przęsłem mostu.
- WYKAŁACZKA
Jest przydatna do wyjmowania resztek jedzenia z dużuch szczelin międzyzębowych i spod mostów protetycznych.
W ciągu dnia można dodatkowo wspomóc nasze zęby żując po każdym posiłku gumę z ksylitolem. Substancja ta hamuje rozwój bakterii, które są jedną z przyczyn powstawania próchnicy. Nie ma działań ubocznych. Nie podnosi poziomu cukru we krwii, przez co może być stosowana przez diabetyków. Żuć należy max 5 min z zamkniętą buzią (nie rozmawiamy w tym czasie). Długotrwałe żucie wpływa niekorzystnie na staw skroniowo-żuchwowy. Nie polecam ogólnie dostępnych gum, które są słodzone szkodliwymi, sztucznymi substancjami tj. aspartam (E951), acesulfam K (E950 ), sacharyna (E954).